türkçe

Kiralar hergün daha fazla yükselmektedir, Jobcenter hergün daha fazla baskı yapmaktadır, ırkçı polis kontroller var ve mahelledeki yaşam kendi örgütlenmek ve inşa etmek için yer yok. Bu sorunlar hepsi kapitalist kentsel dönüşüme bağılıdır. Bu dönüşüm hepimize etkilemektedir. Bizim en güçlü cevabımız toplumun kendisinin örgütlenmesidir!

Özerk yaşam alanı taşıttırmanın yerinde!

Berlin´de ev bulmak ve orada kalabilmek hergün daha zor oluyor. Özelikle fakirler her zaman ev kaybetme? tehdit altında ve ayrıca kiralar daha fazla yükselmektedir.

Ev sahiplerin tarafından modernleştirme ve yenileme argüman sık sık daha fazla kira almak için bir bahane olarak kullanılmaktadır. Eğer bir kişi kira ödemezse kısa zaman sonra zorlu taşıtırılıyor ve evsiz kalması? tehlike altındadır – binlerce kişi Berlin´de bu politikadan dolayı Berlin´in sokaklarında kalmaktadır. Ucuz evler en acil ihtiyaçtır ama bunun yerinde ev mülkiyet ve lüks apartmanlar inşa edinmektedir. Sosyal bir kent yerinde bu kentsel dönüşümde sadece zenginler için yer var. Bizim cevabımız şöyle olsun: Hepimiz birbirimizi mahallede destekleyelim! Isolasyona karşı mücadele edelim ve hiç kimseyi ev kaybetme merakıyla yanlız bırakmayalım!

Kamp endüstrisi: Evsiz ırkçı çıkarı sistem içerisind.

Iltica için başvuran kişiler Berlin´e geldiğinde bir endüstri´nin nesnesi oluyor. Bu endüstri mültecilerden bir çıkarı yaratmaya çalışmaktadır. Büyük ikiyüzlükle bir tarafta „hümaniter yardım“dan söz ediliyor, diğer tarafta mülteciler karların? kaynağı olarak kullanmaktadır. Mülteciler zorunlu kitlesel kamplarda, kontrol altında yaşamak zorunda kalmaktadır. Biz herkes için sosyal ve ucuz evler özellikle de koruma için Berlin´e gelen kişiler için talep ediyoruz! Şuanki ırkçı dışlanma politikası ve onun antisosyal endüstrisi asla kabul etmeyeceğiz!

Isolasyonun yerine mahallede sosyal yaşam kuralım!

Yerler toplamak ve görüşmek için her gün daha azaltıyor. Özellikle para ödemeden serbest görüşmek için olan yerler eksiktir. Bu da bu kapitalist politikasının bir sonucudur. Kapitalist kensel dönüşüm politikasının sonuçtur. Bizim için komşular olarak görüşmek, tanışmak ve örgütlenmek için yerler lazımdır. Bizim mahalleye elit spor ve ticari dernekler lazim değil, büyük şahiyalar? da lazım değil. Bize bozuk olmayan spor yerler lazımdır. Kamuoyuna açık tüm komşular tarafindan kullanabilen spor yerler daha fazla destek almalıdır. Açık olan programlar herkes her yaş ve cins için kurulmak ve desteklemek lazımdır. Spor sadece sağ oğlanlar için değildir.

Cevabımız: Kenimize? dayanışma içerisinde örgütleyelim!

Tüm Berlindeki hükümetler sadece kapitalist çıkarıları için çalışıyor ve insanların enteresleri ilgilenmemektedir. Bu yüzden biz partiler ve parlamentolara umudumuzun yeri olmamalıdır. Şuanki hükümetten, sağçı AfDye kadar her parti toplumdaki ırkçı ayrılım ve dışlanma derinleştirmektedir.

Bu yüzden komşular olarak aramızda, kendimizi örgütleyelim! Biz en iyi biliyoruz bizim için ne lazım olanlar. Beraber aşağıdan sosyal ve dayanışmalı bir kent için savaşalım! Beraber kira yükseltmesine ve ticari olmayan serbest alanlar için mücadele edelim!

Kendi örgütleme demek:

  • Komşular arasında kontak kurmak

  • Beraber Jobcenter veya işyerlerde kötü koşullara karşı mücadele etmek

  • Mahalledeki danışmanlık sistemi kullanmak ve berabe ayrımılığına karşı savaşmak

  • Kendi örgütlü derneklerde katılmak

  • Mahalledeki toplantılarda katılmak

  • Komşu inisyatifler kurmak

  • Siyasi mücadeleler ırkçılığına karşı desteklemek

Wedding´de çok inisyatif, dernek ve özerk grubular var. Orada insanlar fıkır alışveriş? ve dayanışma, zorlu taşıtırma, ırkçılığına ve ayrımçılığına karşı mücadele etmek ve tanıtmak ve neşesi için görüşüyorlar!

Bu derneklerden birkaç grubular 30. Nisandaki yürüyüş hazırlanıyor. Biz bir kent hepimiz için istiyoruz. Gelin – ve katılın!